تبلیغات
علم روز(تکنولوژی)
یک پزشک - سپیده کیانی: جمعیت زنان فناوری نسبت به حوزه‌های دیگر بسیار کمتر است. این موضوعی است که طی سال‌های اخیر بیشتر بدان توجه شده و مقالات تحلیلی و مطالعات میدانی زیادی صورت گرفته است تا شاید چالش‌های عدم حضور زنان بررسی و مشخص شود. به خصوص، کوچ زیاد زنان از دره سیلیکون امریکا که قلب فناوری این کشور محسوب می‌شود، سروصدای زیادی برانگیخته است.

دره سیلیکون؛ جهنم زنان شاغل در حوزه فناوری

دره سیلیکون نماد کارآفرینی و گردش چرخ کار است و اکنون مشاهده زنانی که دارند محل کارشان را ترک می‌کنند و ترجیح می‌دهند در شهرها و شرکت‌های دیگر مشغول باشند، جای تعجب دارد.

در یکی از تحقیقاتی که به تازگی انجام شده است، مشخص شده که زنان فناوری که در شهرهای دور از دره سیلیکون و مشخصاً کالیفرنیا کار می‌کنند، به مراتب بهتر و موفق‌تر از زنانی هستند که در شرکت‌های این منطقه فعالیت می‌کنند. در این تحقیق جدید که موسسه SmartAsset انجام داده است، اطلاعاتی از مرکز آمار ایالات متحده درباره وضعیت زنان شاغل فناوری در سراسر کشور جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل شده است.

نتایج نشان می‌دهند که دره سیلیکون برای زنان فناوری بهشت‌گونه نیست و کمتر زمینه ارتقاء شغلی و شکوفایی توانایی‌شان را مهیا می‌کند. در این نتایج مشخص شده است شهر نیویورک سه برابر دره سیلیکون زن شاغل در حوزه فناوری دارد و بهشت زنان فناوری است؛ برخلاف دره سیلیکون که کانون نوآوری در فناوری محسوب می‌شود.

دره سیلیکون؛ جهنم زنان شاغل در حوزه فناوری

نتیجه دیگر جالب توجه استخراج شده از این تحقیق جدید این است که میانگین درآمد زنان در دره سیلیکون یک سوم مردان است در حالی که در دو مرکز فناوری دیگر این میانگین بسیار بالاتر بوده و تقریباً با مردان برابر است. SmartAsset ده شهر برتری که زنان فناوری در آن فعالیت می‌کنند را فهرست کرده است. مبنای این رتبه‌بندی درصد اشتغال زنان در صنعت فناوری، اختلاف جنسیتی در حقوق، میانگین دستمزد زنان فناوری و رشد اشتغال سه سال اخیر زنان در بخش‌های فناوری است.

در هیچ‌یک از این شهرها نیروی کار زن در بخش فناوری بیشتر از ۳۷ درصد نیست، همچنین وضعیت اشتغال زنان در شهرهای شرقی امریکا مانند واشنگتن بهتر از شهرهای سواحل غربی است. SmartAsset روی وضعیت اشتغال مردان در حوزه فناوری هنوز نتایج مطالعاتش را منتشر نکرده است ولی درباره کارگران شاغل در این بخش می‌گوید که شهر اوهاما بهترین است و پس از آن کلرادو قرار دارد.

دره سیلیکون؛ جهنم زنان شاغل در حوزه فناوری

میانگین ملی کار در آمریکا ۲۵ درصد(زنان) به ۷۵ درصد(مردان) است. در شهری مانند واشنگتن میانگین حضور زنان در مشاغل فناوری بالاتر از میانگین ملی و ۳۷ درصد است. به همین دلیل، واشنگتن بهترین شهر برای زنان فناوری است ولی نکته بسیار حائز اهمیت، وضعیت دره سیلیکون است. شهر سن‌خوزه رتبه یازدهم را در این تحقیق با تنها ۲۳ درصد زن شاغل در حوزه فناوری دارد و در شهر سان‌فرانسیسکو وضعیت به مراتب بدتر است و تنها ۲۱ درصد زنان حضور دارند.

درباره علت عدم حضور زنان در حوزه فناوری و به خصوص شرکت‌های اصلی و جریان‌ساز فناوری دلایل زیادی را می‌توان مطرح کرد. یکی از دلایل حضور موفق زنان در شهرهایی مانند نیویورک و واشنگتن، شرکت‌های بیشتر اپراتور و خدماتی فناوری هستند در حالی که در دره سیلیکون شرکت‌های نوآور و خالق فناوری حضور دارند. آیا می‌توانیم این‌طور نتیجه بگیریم که زنان اپراتورهای بهتری نسبت به مردان و برعکس مدیران ضعیف‌تری هستند؟ هنوز هیچ تحقیقی پاسخ شفافی به این موضوع نداده است.

دره سیلیکون؛ جهنم زنان شاغل در حوزه فناوری

تحقیقات دیگر هم نشان می‌دهند زنان تمایل کمتری برای مشاغل فناوری دارند و البته نباید بسترهای رشد و فعالیت زنان در شرکت‌های فناوری را نیز بررسی کرد. به طور حتم، در جایی مانند دره سیلیکون ده‌ها فاکتور دست در دست هم دادند تا زنان را فراری بدهند.


نظرات () نویسنده: m a چهارشنبه 27 اسفند 1393 - 06:14 ب.ظ

آخرین مطالب

» دانلود فایل های گرافیکی ( سه شنبه 31 شهریور 1394 )
» با پول های نقد اپل چه کارها که نمی توان کرد! ( چهارشنبه 27 اسفند 1393 )
» شغل هایی که برای زنان جهنم است! ( چهارشنبه 27 اسفند 1393 )
» روندهای بازاریابی دیجیتال در سال 2015 ( یکشنبه 24 اسفند 1393 )
» شعار نایک «فقط انجام بده» ( جمعه 22 اسفند 1393 )
» 5 شخصی که برای تیم بازاریابی دیجیتال خود به آن‌ها نیاز دارید ( جمعه 22 اسفند 1393 )
» کتاب کسب درآمد از اینترنت در 7 روز ( پنجشنبه 14 اسفند 1393 )
» بهترین تبلت‌های سال 2015 + قیمت ( شنبه 9 اسفند 1393 )
» بهترین موبایل‌ های هوشمند ( پنجشنبه 25 دی 1393 )
» رقابت نفس گیر اپل، سونی و سامسونگ (2) ( سه شنبه 2 دی 1393 )
» رقابت نفس گیر اپل، سونی و سامسونگ (1) ( سه شنبه 2 دی 1393 )
» بهترین سرویس دهنده های ADSL ( یکشنبه 23 آذر 1393 )
» محبوب‌ترین اپلیکیشن‌‌های آی تیونز در سال 2014 ( شنبه 22 آذر 1393 )
» 7 ایده بازاریابی برای استارت آپ ها ( سه شنبه 4 آذر 1393 )
» مشخصات سخت‌افزاری دقیق آی‌پد ایر 2 مشخص شد ( سه شنبه 20 آبان 1393 )
 

نویسندگان

نظرسنجی

سطح کیفیت سایت چگونه استسام اس ام اس

آمار بازید

کل بازدید ها :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل مطالب :
آخرین بروز رسانی :

درباره ما

دریافت کد ابزار آنلاین